Drzewka czereśni – jakie wybrać?

0
263
5/5 - (1 vote)

W Polsce w okresie letnim czereśnie są bardzo popularne i chętnie kupowane. Decyzja, aby zainwestować w drzewa czereśni, może ci więc przynieść wymierny dochód, a jednocześnie te drzewka owocowe pięknie prezentować się będą w sadzie. 

Drzewka czereśni — doskonały pomysł na sad

Czereśnie są znane z wyjątkowego smaku. Są słodkie, soczyste: doskonałe do jedzenia na surowo, idealne jako dodatek do deserów, świetne jako materiał to przetworów (dżemy, kompoty). Ponadto czereśnie są bogate w witaminy (szczególnie witaminę C i A), minerały (takie jak potas) oraz antyoksydanty. Ich spożywanie, szczególnie jako owoców sezonowych, jest więc zdrowe i często rekomendowane przez lekarzy (choć uważać na nie muszą osoby mające problem z cukrem). To wszystko sprawia, że zainteresowanie skupem czereśni jest spore, ich uprawa może się więc okazać bardzo opłacalna.

Drzewka czereśni przy odpowiednich warunkach, są stosunkowo łatwe w uprawie. Wymagają dobrze nasłonecznionego stanowiska i odpowiedniej gleby, ale są dość odporne na choroby i szkodniki w porównaniu do innych drzew owocowych. Ponadto czereśnie mogą owocować przez wiele lat, dostarczając owoców przez dekady, co sprawia, że inwestycja w te drzewa jest długoterminowo opłacalna, oczywiście, pod warunkiem że postawić na drzewa szczepione, zdrowe, wolne od szkodników.

Co warto sadzić? Czereśnie i ich rodzaje

Sadzenie czereśni nie jest szczególnie skomplikowane, natomiast warto najpierw poznać warianty sadzonki, na którą możesz się zdecydować. Dobrze jest ustalić, czy interesuje cię wczesna odmiana czy późna. Do wyboru masz wiele odmian tych drzewek owocowych, między innymi:

  • czereśnia Buttnera czerwona — owocująca w pierwszej połowie lipca, daje żółte owoce z delikatnym czerwonym rumieńcem,
  • czereśnia Burlat — owocująca w pierwszej połowie lipca, o dużych, ciemnoczerwonych owocach,
  • czereśnia Kordia — odmiana późna, niepękająca, o dużych, ciemnoczerwonych owocach, absolutnie najpopularniejsza w Polsce,
  • czereśnia Rivan — owocująca na początku czerwca, o czerwonych owocach,
  • czereśnia Vega — owocująca w drugiej połowie czerwca, o żółtym owocu z czerwonym rumieńcem,
  • czereśnia Lapins — samopłodna, bardzo obficie owocująca, z pomarańczowo-czerwonym owocem,
  • czereśnia Regina — późna odmiana, z dużym czerwonym owocem,
  • czereśnia Summit — regularnie, obficie owocująca, jasno-czerwony owoc.

Jakie odmiany czereśni są najpopularniejsze?

Wybór sadzonek jest obecnie bardzo duży. Wiele zależy od twoich potrzeb i oczekiwań. Obecnie jednak szczególnym zainteresowaniem cieszą się odmiany takie jak:

  • Burlat – jej dodatkową zaletą jest odporność na niskie temperatury i niska podatność na raka bakteryjnego;
  • Bűttnera Czerwona (Poznańska) – późna odmiana dość odporna na mróz i choroby, natomiast podobnie jak Bulat może pękać przy intensywnych opadach;
  • Justyna – późna odmiana, o dużych, odporny na pękanie owocach;
  • Kordia –  mało podatna na pękanie, odporna na raka bakteryjnego, ale niestety wrażliwa na przymrozki.

Sadzonki czereśni — jak wybierać?

Przede wszystkim przy wyborze sadzonki warto zastanowić się nad konkretnymi warunkami, w jakich sadzonka miałaby się rozwijać. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z konsultacji z ekspertami, którzy doradzą, w jakim regionie Polski najlepiej sprawdzi się dana odmiana i pomocą dopasować do lokalnej specyfiki najlepiej odnajdującą się tam odmianę. Warto zastanowić się także, jakiego rodzaju owoce chcemy uzyskiwać, jak duże, jakiego koloru. Znaczenie może mieć także, to kiedy ma mieć miejsce owocowanie. Jeśli zależy ci na długiej sprzedaży owoców, może warto zdecydować się na zakup sadzonek zarówno wczesnych, jak i późnych odmian.

Niezależnie od tego, wyboru warto z pewnością zadbać o wybór sadzonek ze sprawdzonego, legalnego źródła. Najlepiej postawić na szkółkę z doświadczeniem, cieszącą się dobrą opinią i uznaniem, gwarantującą dostęp do ekspertów, którzy pomogą ci dokonać wyboru. Sadzonki powinny być odpowiednio przygotowane, zdrowe, pozbawione szkodników i chorób.